Powrót

Szczegóły Hasła

BROŃ HIPERSONICZNA


BROŃ HIPERSONICZNA – broń szybka, nisko latająca i wysoce zwrotna, zaprojektowana tak, aby dzięki tym cechom była trudna do wykrycia przez tradycyjne systemy obrony przeciwrakietowej. Termin „hipersoniczny” oznacza prędkość powyżej Mach 5 (czyli pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku), zatem co najmniej 6125 km/h. Przy prędkościach hipersonicznych cząsteczki powietrza wokół pojazdu lotniczego zaczynają się zmieniać, rozpadając się lub zyskując ładunek, w procesie zwanym jonizacją. W przeciwieństwie do pocisków balistycznych broń hipersoniczna [br.hip.] nie podąża z góry określoną łukowatą trajektorią i może manewrować w drodze do celu.

Występują dwa rodzaje br.hip.: hip. pociski manewrujące i hip. pojazdy szybujące. Hip. pocisk manewrujący osiąga cel za pomocą silnika odrzutowego, który pozwala
mu poruszać się z prędkością przekraczającą Mach 5. W praktyce oznacza to, że taki pocisk manewrujący w ciągu zaledwie jednej sekundy pokonuje od 1,6 do nawet 8 km. Ogromna prędkość pocisków sprawia, że jest to broń bardzo ofensywa. Hip. pociski manewrujące to pociski niebalistyczne – przeciwieństwo tradycyjnych międzykontynentalnych pocisków balistycznych, które do osiągnięcia celu wykorzystują siły grawitacji. Niektóre pociski balistyczne, jak Kh-47M2 Kindżał, są zdolne do osiągnięcia prędkości Mach 10 i pokonania dystansu blisko 2000 km. Dla porównania – jeden z najpopularniejszych pocisków taktycznych, amerykański Tomahawk porusza się z prędkością poddźwiękową, ok. 885 km/h, ale jest w stanie pokonać dystans ponad 2400 km. Z kolei hip. pojazdami szybującymi nazywamy ponaddźwiękowe pojazdy zdolne do przenoszenia głowic (podobnie jak w przypadku pocisków balistycznych), które są wynoszone na wysokość od 40 do 100 km i osiągając cel przekraczają prędkość dźwięku.
[Szymon Mitkow]

Literatura: Hypersonic Weapons: Backgroung and Issues for Congres, Congresional Research Service, 17.03.2022, https://sgp.fas.org/crs/weapons/R45811.pdf [dostęp: 9.11.2022] • R. Tiron, Hypersonic Weapons: Who Has Them and Why It Matters, 27.10.2021, https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-10-27/hypersonic-weapons-who-has-them-and-why-it-matters-quicktake [dostęp: 9.11.2022].


AUTORZY: Mitkow Szymon, OST.ZM.: 27.01.2024