AGENCJA MIENIA WOJSKOWEGO; AMW – państwowa agencja wykonawcza nadzorowana przez ministra obrony narodowej posiadająca osobowość prawną. Jest jednym z największych podmiotów dysponujących mieniem Skarbu Państwa. Została utworzona w 1996 r., od 2012 funkcjonuje w formie agencji wykonawczej w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zakres kompetencji oraz status prawny określa ustawa, obecna formuła funkcjonowania AMW obowiązuje od 1 października 2015, po połączeniu istniejących wcześniej dwóch agencji wykonawczych, tj. Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego. Siedzibą AMW jest miasto stołeczne Warszawa. Organami są: Prezes Agencji, Rada Nadzorcza oraz dyrektorzy 10 oddziałów regionalnych, które znajdują się w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Podstawową działalnością Agencji jest gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa, a głównym zadaniem AMW jest wykonywanie w imieniu Skarbu Państwa prawa własności i zarządzanie nieruchomościami wykorzystywanymi do zakwaterowania żołnierzy zawodowych oraz nieruchomościami uznanymi za zbędne dla celów obronności i bezpieczeństwa państwa, zagospodarowanie mienia ruchomego koncesjonowanego oraz mienia ruchomego niekoncesjonowanego. W tym celu AMW realizuje zadania własne oraz zlecone przez ministra obrony narodowej z zakresu administracji rządowej. Do najważniejszych zadań własnych należą: 1. gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa powierzonym i użyczonym; 2. obrót, przejmowanie i nabywanie mienia (sprzedaż lokali mieszkalnych, innych nieruchomości oraz infrastruktury); 3. gospodarowanie zasobem mieszkaniowym i internatowym, jego modernizacja i remonty oraz wypłacanie osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych; budowa domów mieszkalnych z uwzględnieniem potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa; prowadzenie inwestycji budowlanych na rzecz SZ RP; 4. przechowywanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym; w tym krajowy i zagraniczny obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa; 5. podejmowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz wsparcie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii dla potrzeb sił zbrojnych; 6. prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynikającym z potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa; 7. prowadzenie działań marketingowych i promocyjnych, organizacja przedsięwzięć związanych z promocją sił zbrojnych, w tym pokazów lotniczych. Zadania zlecone to zadania powierzone przez ministra obrony narodowej w zakresie gospodarki mieszkaniowej, internatowej oraz modernizacji zasobów mieszkaniowych, w szczególności dotyczące: 1. planowania i realizowania inwestycji; 2. wypłacania osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych, na które AMW otrzymuje dotację budżetową; 3. wydawania żołnierzom zawodowym decyzji o przydziale lokali mieszkalnych będących w dyspozycji AMW; 4. tworzenia warunków sprzyjających racjonalnemu wykorzystaniu zasobów mieszkaniowych i internatowych.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu finansowego przyjmowanego zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych i ustawy o AMW. Przychody Agencji pochodzą z następujących źródeł: gospodarowania mieniem; działalności gospodarczej; darowizn, spadków i zapisów; opłat za używanie lokali mieszkalnych, hoteli i internatów oraz za najem i dzierżawę lokali użytkowych i nieruchomości gruntowych; zbywania składników mienia; zbywania akcji lub udziałów oraz wypłat dywidend w spółkach; dotacji; odsetek i innych pozostałych przychodów. Z przychodów pokrywa się koszty: uporządkowania stanu prawnego i prowadzenia ewidencji mienia; utrzymywania mienia; gospodarowania mieniem; pozostałej działalności. AMW otrzymuje z budżetu państwa dotacje podmiotowe i celowe na realizację prawnie określonych zadań. Za zgodą ministra obrony narodowej AMW może, ze środków finansowych pochodzących z przychodów przeznaczonych na realizację jej zadań, pożyczek i kredytów, nabywać sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi w celu przekazania ich do użytkowania urzędowi obsługującemu ministra obrony narodowej oraz jednostkom organizacyjnym, które mu podlegają lub są przez niego nadzorowane. Zysk ze sprzedaży i dzierżawy powojskowych nieruchomości jest przeznaczany na inwestycje mieszkaniowe związane z zakwaterowaniem sił zbrojnych, które AMW realizuje bez udziału dotacji budżetowej. Środki wygenerowane przez AMW ze zbywania ruchomego mienia powojskowego są przekazywane na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. [Konrad Stańczyk]
Literatura: C. Kosikowski, Polskie prawo finansowe na tle prawa Unii Europejskiej, Warszawa 2008 • K. Stańczyk, Racjonalizacja gospodarki finansowej wojska, Warszawa 2015.