Powrót

Szczegóły Hasła

DANE OSOBOWE


DANE OSOBOWE – wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Informacje te obejmują zarówno znaki językowe, jak również informacje pozajęzykowe, przez co mogą przybierać różną postać (np. zdjęcia, filmy, cechy twarzy, komunikaty wyrażone i zapisane w jakikolwiek sposób). Uznanie informacji za dane osobowe [d.os.] warunkowane jest posiadaniem przez nią waloru umożliwiającego ustalenie tożsamości konkretnej osoby fizycznej. Ustalenie to może mieć charakter bezpośredni, gdy informacje wprost wskazują na konkretną osobę, lub pośredni, gdy do wskazania konkretnej osoby niezbędne jest podjęcie dodatkowych działań.

Pojęcie d.os. jest ściśle związane z okolicznościami towarzyszącymi ich przetwarzaniu, co oznacza, że te same informacje w konkretnych uwarunkowaniach mogą stanowić d.os., a w innych nie. Głównym czynnikiem, który o tym decyduje, jest możliwość powiązania z konkretną osobą fizyczną przez podmiot przetwarzający informacje. Owe możliwości zależą na przykład od środków identyfikacji, jakimi dysponuje dany podmiot, lub innych informacji będących w jego posiadaniu.

Zarówno w literaturze, jak i w systemach prawnych rozwiniętych państw ugruntował się podział d.os. na dwie kategorie: d.os. zwykłe oraz d.os. wrażliwe (szczególne/sensytywne). Kategorie te bywają różnie nazywane, a granica pomiędzy nimi nie jest jednoznaczna. Zawsze jednak dane wrażliwe oznaczają d.os. dotyczące obszarów życia szczególnie istotnych dla prywatności osoby fizycznej, których bezprawne ujawnienie wiąże się z istotnym ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa, praw lub wolności tejże osoby. Najczęściej za d.os. wrażliwe uznaje się dane dotyczące zdrowia, seksualności, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych, przynależności do związków zawodowych, a także dane biometryczne i genetyczne. Dane zwykłe to wszelkie d.os., które nie są danymi wrażliwymi. [Rafał Płocki]

Literatura: RODO. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Komentarz, red. D. Lubasz, E. Bielak-Jomaa, Warszawa 2018 • Rozporządzenie UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych. Komentarz, red. P. Litwiński, Warszawa 2018.


AUTORZY: Płocki Rafał, OST.ZM.: 31.01.2024