GOTOWOŚĆ ALARMOWA SIŁ ZBROJNYCH – związana jest z przedsięwzięciami, które są wykonywane przez siły zbrojne w trybie nagłym i pilnym, dotyczy działań związanych z różnego rodzaju → zagrożeniami niemilitarnymi (m.in. powodzie, pożary, huragany, katastrofy ekologiczne, ataki terrorystyczne). Gotowość alarmowa to możliwość sił zbrojnych do wykonywania zadań ujętych w planach osiągania wyższych stanów → gotowości bojowej realizowanych w trybie natychmiastowym – alarmowym.
W innym ujęciu gotowość alarmowa to zdolność wojsk do wykonania określonych zadań, która realizowana jest w trybie nagłym, alarmowym, zarządzona umownym sygnałem lub rozkazem; może być osiągana po uzyskaniu przez daną jednostkę wojskową → gotowości mobilizacyjnej lub w trakcie jej osiągania. Polega na wykonaniu przez wojska/jednostki wojskowe czynności, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez wsparcie pozamilitarnych podmiotów obronnych realizujących zadania związane z likwidacją, przeciwdziałaniem zagrożeniom niemilitarnym różnego pochodzenia. [Sylwia Wojnarowska-Szpucha]
Literatura: Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, red. J. Pawłowski, B. Zdrodowski, M. Kuliczkowski, Toruń 2020 • S. Wojnarowska-Szpucha, Gotowość zasobów obronno-ochronnych w systemie bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2021 • J. Wojnarowski, Siły Zbrojne RP – zasadnicze ogniwo utrzymania gotowości obronnej państwa, Warszawa 2000.