Powrót

Szczegóły Hasła

GOTOWOŚĆ BOJOWA SIŁ ZBROJNYCH


GOTOWOŚĆ BOJOWA SIŁ ZBROJNYCH – zdolność wojsk do podjęcia w ustalonym czasie działań bojowych zgodnie z planami lub w celu wykonywania doraźnych zadań; dotyczy wszelkich działań mających na celu przygotowanie struktur sił zbrojnych do wykonywania powierzonych im zadań w ściśle określonym dla danej jednostki czasie. Gotowość bojowa [g.boj.] sił zbrojnych jest zbiorem czynności organizacyjnych i wykonawczych dowódców, sztabów, jej poziom jest zależny od wielu czynników: stanu morale wojsk; dyscypliny stanu osobowego; stopnia przygotowania kadry, możliwości organizacyjnych dowódców; stopnia wyszkolenia żołnierzy; przygotowania fizycznego i psychicznego do wykonywania zadań; wyposażenia jednostek; stanu ich ukompletowania; stopnia zabezpieczenia materiałowego i technicznego; → gotowości alarmowej i → gotowości mobilizacyjnej; aktualności planów użycia wojsk.

G.boj. to także ustalony czas, w ramach którego jednostka wojskowa musi zakończyć czynności związane z mobilizacyjnym rozwinięciem, pobraniem i załadowaniem na środki transportowe i wozy bojowe zapasów ruchomych, przygotowaniem do działań sił i środków, prowadzeniem szkolenia zgrywającego oraz osiągnięciem gotowości do wykonania zadań wynikających z jej operacyjnego przygotowania. Gotowość do podjęcia działań to potencjalne możliwości sił zbrojnych do podjęcia i realizacji zadań w nakazanym czasie oraz w przestrzeni działań, obejmuje ona: uzupełnienie jednostek wojskowych do stanu etatu czasu wojny, przygotowanie uzbrojenia oraz wyposażenia jednostki wojskowej, pobieranie zapasów taktycznych i operacyjnych przez jednostkę wojskową, szkolenie i zgrywanie stanów osobowych po mobilizacyjnym ich rozwinięciu oraz przemieszczenie do rejonów operacyjnego. [Sylwia Wojnarowska-Szpucha]

Literatura: Leksykon wiedzy wojskowej, red. M. Laprus, Warszawa 1979 • Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa, red. J. Pawłowski, B. Zdrodowski, M. Kuliczkowski, Toruń 2020 • J. Wojnarowski, Siły Zbrojne RP – zasadnicze ogniwo utrzymania gotowości obronnej państwa, Warszawa 2002.


AUTORZY: Wojnarowska-Szpucha Sylwia, OST.ZM.: 31.01.2024