Powrót

Szczegóły Hasła

LOTNICTWO SŁUŻB PORZĄDKU PUBLICZNEGO


LOTNICTWO SŁUŻB PORZĄDKU PUBLICZNEGO – część → lotnictwa państwowego (obok → lotnictwa wojskowego), którą tworzą statki powietrzne i bazy lotnictwa Policji i Straży Granicznej. W innych krajach do tej części lotnictwa państwowego należą również statki powietrzne innych służb, np. ochrony państwa, więziennej, celnej i straży pożarnej. W Polsce lotnictwo służb porządku publicznego funkcjonuje od 1996 r., podlega kierownictwu resortu spraw wewnętrznych.

Lotnictwo Policji w obecnych strukturach utworzono w 2005 r. na bazie dwóch zespołów lotnictwa policyjnego – w Krakowie i Poznaniu. Lotnictwo Policji realizuje następujące zadania: patrolowe i prewencyjne; poszukiwawcze: osób zaginionych, sprawców przestępstw, sprawców zabójstw, zwłok; pościgowe: za sprawcami przestępstw; konwojowe i operacyjne; transportowo-przewozowe; usługowe – na rzecz wydziałów prasowych Komendy Głównej oraz komend wojewódzkich, przedstawicieli mediów; rozpoznania i penetracji terenu (np. miejsc przechowywania skradzionych pojazdów, rozpoznania zagrożenia kłusownictwem wodnym, nielegalnymi działaniami, takim jak zrzuty ścieków, wycinki drzew, uprawy maku i konopi indyjskich); monitorowania: dróg i węzłów komunikacyjnych; tras przemieszczania się kibiców w rejonie odpowiedzialności poszczególnych komend wojewódzkich w związku z organizowanymi imprezami masowymi, rozgrywkami piłkarskimi.

Lotnictwo Straży Granicznej zapoczątkowało działalność w 1996 r., kiedy powstał pierwszy w pełni operacyjny Wydział Lotniczy w Białymstoku z siedzibą w Podlaskim Oddziale SG oraz bazą lotniczą na lotnisku Białystok-Krywlany, wyposażony w dwa śmigłowce PZL-Kania wraz ze specjalistycznym sprzętem. Kierowane i nadzorowane przez Biuro Lotnictwa Komendy Głównej SG, realizuje zadania obserwacyjno-rozpoznawcze w ramach: ochrony lądowej i morskiej → granicy państwowej RP z powietrza oraz wsparcie działań komórek organizacyjnych Komendy Głównej i jednostek organizacyjnych SG w ramach realizacji ustawowych zadań; udzielania wsparcia w przedsięwzięciach wynikających z członkostwa Polski w UE, w zakresie właściwości SG; realizacji współdziałania SG i SZ RP w ochronie granicy państwowej; zapewnienia bezpieczeństwa w realizacji zadań Lotnictwa SG. [Janusz Karpowicz]

Literatura: D. Frątczak, Zasady funkcjonowania i zadania Lotnictwa Policji, „Prace Instytutu Lotnictwa” 2008, nr 194‒195.


AUTORZY: Karpowicz Janusz, OST.ZM.: 03.02.2024