OGIEŃ JAKO CZYNNIK RAŻENIA – w wojskowym znaczeniu jest to użycie systemów broni w celu wykreowania określonego efektu w stosunku do celu. Przez pojęcie ognia [og.] rozumie się zarówno środek, jak i sposób wykonania zadania (zadań). Og. to podstawowa forma rażenia, wyrażająca się w oddziaływaniu na przeciwnika różnymi środkami ogniowymi. Zasadniczym zadaniem og. jest rażenie celów. W innym znaczeniu og. to również wystrzelenie głównego pocisku, rakiety – kierowanej i niekierowanej (ładunku) za pomocą systemów ogniowych z zamiarem rażenia.
Og. bezpośredni (og. na wprost) – jest skierowany na cel, który jest widoczny dla celowniczego, obserwowany przez niego. Og. pośredni – prowadzony do celu niewidocznego dla celującego z zakrytego stanowiska ogniowego. Og. przeciwbateryjny ‒ element walki kontrogniowej, prowadzony w celu zniszczenia, obezwładnienia lub wzbronienia działalności ogniowej baterii artylerii i moździerzy przeciwnika. Może mieć charakter proaktywny (uprzedzający), gdy oddziaływanie odbywa się w stosunku do nieaktywnych ogniowo artyleryjskich środków ogniowych przeciwnika, jak również charakter reaktywny jako odpowiedź na og. artylerii i moździerzy przeciwnika.
Wsparcie ogniowe to zasadnicza forma rażenia ogniowego polegająca na prowadzeniu og. pośredniego skoordynowanego z ruchem i manewrem wojsk w celu zniszczenia, obezwładnienia lub wzbronienia sił przeciwnika. Biorąc pod uwagę wykonawców oraz środowisko działań, jest połączonym i skoordynowanym użyciem og. pośredniego wojsk lądowych i marynarki wojennej, lotnictwa wojsk lądowych, sił powietrznych przeciwko celom naziemnym do wsparcia działań na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Wsparcie ogniowe polega na integracji og. i jego skutków w celu opóźnienia, zakłócenia, wzbronienia, obezwładnienia lub zniszczenia sił przeciwnika, jego funkcji walki i możliwości w osiąganiu zakładanych celów.
Og. połączony – jest generowany podczas użycia środków (systemów) ogniowych co najmniej dwóch rodzajów sił zbrojnych, wzajemnie skoordynowany w celu uzyskania efektu synergii i osiągnięcia zakładanych celów. Połączone wsparcie ogniowe oznacza og. połączony służący wsparciu działań sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych podczas prowadzenia przez nie działań we współczesnym środowisku operacyjnym (walki) – lądowym, powietrznym i morskim. [Tomasz Rubaj]
Literatura: Agencja Standaryzacji NATO, AAP-6 (2021), Słownik terminów i definicji NATO, Bruksela 2021 • T. Rubaj, Artyleria we współczesnym środowisku operacyjnym, Warszawa 2013.