Powrót

Szczegóły Hasła

OSŁONA STRATEGICZNA PAŃSTWA


OSŁONA STRATEGICZNA PAŃSTWA – jej celem jest zapewnienie warunków bezpiecznego bytu i rozwoju państwa; polega na wyzyskaniu do działań obronnych jego potencjału organizacyjnego i zasobów na rzecz działań wojsk, zarówno na terytorium państwa, jak i do ich wsparcia (zabezpieczenia) w trakcie prowadzenia przez nie walki poza granicami, a także ubezpieczania się na okoliczność niepomyślnych działań. Osłona strategiczna [os.str.] jest podstawą bezpieczeństwa państwa nie tylko wobec zaskakujących i niepomyślnych zdarzeń militarnych, stwarza także możliwość skutecznego reagowania na zaskoczenie ze strony przeciwnika oraz zdarzenia powodowane → klęskami żywiołowymi i → katastrofami technicznymi. Dobrze przemyślana i opracowana, a także właściwe realizowana i ciągle aktualizowana os.str. powinna wyczerpywać sens zasady głoszonej przez Sun Zi: „zwyciężaj strategię strategią”, czyli m.in. nie dopuść własną osłoną, abyś stał się pokonanym.

Os.str. w szerokim znaczeniu to fundamentalna część → bezpieczeństwa narodowego przygotowana w czasie pokoju i stale realizowana w celu efektywnego przeciwdziałania zaskoczeniu państwa wszelkimi zagrożeniami polityczno-militarnymi. Zalicza się do niej całokształt działań wywiadowczych i kontrwywiadowczych, ekonomicznych, ochronę granic oraz działania obronne realizowane w czasie pokoju – zarówno stałe, jak i doraźnie podczas kryzysu i wojny, mające na celu rozpoznanie i zapobieganie zagrożeniom → interesu narodowego państwa oraz uniemożliwiające zaskoczenie strategiczne ze strony przeciwnika. Os.str. stwarza warunki konieczne i sprzyjające sprawnej mobilizacji, rozwinięciu oraz działaniu sił i środków ochrony oraz obrony kraju. [Ryszard Jakubczak, Weronika Jakubczak]

Literatura: R. Jakubczak, R.M. Martowski, Powszechna obrona terytorialna w cyberobronie i agresji hybrydowej, Warszawa 2017 • W. Kitler, Osłona strategiczna państwa. Militarne aspekty osłony strategicznej państwa, Warszawa 1994 • R. Kosowski, Wybrane aspekty osłony strategicznej, „Przegląd Sił Zbrojnych” 2016, nr 5.


AUTORZY: Jakubczak Ryszard, Jakubczak Weronika, OST.ZM.: 05.02.2024