Powrót

Szczegóły Hasła

PRZEGRUPOWANIE WOJSK


PRZEGRUPOWANIE WOJSK – zmiana ugrupowania bez zamierzonego kontaktu bojowego z przeciwnikiem poprzez przemieszczenie elementów ugrupowania strategicznego, operacyjnego lub taktycznego w celu osiągnięcia gotowości do działania w dotychczasowym rejonie lub do innego rejonu i przyjęcie ugrupowania odpowiedniego do przewidywanych działań. Przegrupowania [przeg.] realizowane są we wszystkich okresach funkcjonowania państwa (pokój, kryzys, wojna), są dokonywane, gdy następuje zmiana ugrupowania w celu przygotowania się do realizacji przewidywanego zadania i osiągnięcia gotowości do działania w przewidywanym rejonie. Wyróżnia się różne rodzaje przeg. ze względu na rodzaj klasyfikacji. Według kryterium podmiotu działań zbrojnych przeg. dzielą się na strategiczne, operacyjne, taktyczne; według kryterium rejonu rozmieszczenia podmiotu działania – przeg. w dotychczasowym rejonie, przeg. do innego rejonu oraz przeg. na terytorium państwa lub poza nim. Według kryterium realizowanego zadania przez podmiot działania – przeg. do rejonu operacyjnego rozwinięcia, w granicach dotychczasowego rejonu odpowiedzialności operacyjnej lub do innego rejonu odpowiedzialności operacyjnej.

Przeg. strategiczne to zmiana ugrupowania w ramach operacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych lub ich wydzielonych komponentów w celu przyjęcia odpowiedniego ugrupowania i osiągnięcia gotowości do działania na teatrze konfliktu, teatrze wojny lub teatrze działań wojennych z zamiarem bezpośredniego wsparcia polityki państwa w okresie pokoju, kryzysu lub wojny. Proces przeg. strategicznego wojsk może być narzędziem przeciwkoncentracji strategicznej w ramach zapobiegania konfliktom zbrojnym lub przygotowania się do ich prowadzenia. Przeg. operacyjne to zmiana ugrupowania elementów zgrupowania operacyjnego w ramach teatru działań operacyjnych lub do innego teatru, z zamiarem przyjęcia odpowiedniego ugrupowania i osiągnięcia gotowości do działania w przewidywanej kampanii lub operacji. Istotą jest przyjęcie ugrupowania do realizacji zadań określonych przez strategię wojskową. Przeg. taktyczne to zmiana elementów ugrupowania pododdziałów, oddziałów, związków taktycznych lub grup bojowych w ramach zajmowanego rejonu odpowiedzialności lub do innego rejonu. Istotą jest przyjęcie ugrupowania i osiągnięcie gotowości do udziału w realizacji zadań operacyjnych i/lub przygotowania się do rozegrania walki z przeciwnikiem. [Andrzej Czupryński]

Literatura: A. Czupryński, Przegrupowanie i manewr, Warszawa 2002 • A. Czupryński, Wybrane problemy ruchu wojsk na obszarze kraju, Warszawa 2002 • Leksykon wiedzy wojskowej, red. M. Laprus, Warszawa 1979.


AUTORZY: Czupryński Andrzej, OST.ZM.: 07.02.2024