Powrót

Szczegóły Hasła

ROZPOZNANIE LOTNICZE


ROZPOZNANIE LOTNICZE – (rozpoznanie powietrzne) element systemu rozpoznania → sił powietrznych i w szerokim rozumieniu → rozpoznania wojskowego, obok innych form rozpoznania prowadzonych z wykorzystaniem systemów naziemnych. Rozpoznanie lotnicze [roz.lot.], stanowiąc jeden z zasadniczych elementów systemu roz. wojskowego, jest ważnym komponentem wsparcia informacyjnego systemu dowodzenia wojskami, a w szczególności wczesnego wykrywania i ostrzegania, planowania i realizacji działań bojowych oraz skutecznego wykorzystania środków rażenia. Celem roz.lot. jest zdobywanie informacji o wojskach i obiektach przeciwnika, terenie oraz pogodzie, w głębi i na tyłach jego ugrupowania, na korzyść dowództw i wojsk wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz udział w ocenie rezultatów działań bojowych sił własnych. Roz.lot. (powietrzne) prowadzi się przy użyciu samolotów i śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych oraz środków satelitarnych [→ roz. satelitarne]. Ze względu na podległość sił (ich rodzaj) oraz zakres realizowanych przez nie przedsięwzięć zostało podzielone na: strategiczne, operacyjne i taktyczne, a ze względu na czas i cel prowadzenia na: wstępne, selektywne, bezpośrednie i kontrolne.

Do głównych sposobów prowadzenia roz.lot. zalicza się: roz. wzrokowe – realizowane za pomocą wzroku członka załogi statku powietrznego; roz. obrazowe – rodzaj roz. wykorzystujący techniki opto-elektroniczne do zdalnego zbierania informacji w formie obrazów (zdjęć i filmów cyfrowych, transmisji TV); → roz. radioelektroniczne realizowane z wykorzystaniem do tego celu sygnałów widma promieniowania elektromagnetycznego, polega na pozyskiwaniu informacji rozpoznawczych ze spektrum elektromagnetycznego. Obrazowe roz. powietrzne dzieli się na: fotograficzne, elektrooptyczne, telewizyjne, laserowe, podczerwone, roz. SAR (od ang. Synthetic Aperture Radar).

Wybór sposobu roz. powietrznego zależy głównie od: charakteru zadania i rodzaju obiektu, typu i właściwości statku powietrznego oraz jego wyposażenia specjalnego i rozpoznawczego, stopnia przeciwdziałania środków obrony przeciwlotniczej przeciwnika, pory doby i warunków atmosferycznych.

System roz. sił powietrznych stanowią rozwinięte i usytuowane na powierzchni i w przestrzeni siły i środki rozpoznawcze wszystkich rodzajów wojsk sił powietrznych wraz z ich komórkami kierowania, powiązane więzami informacyjnymi i działające zgodnie z zamiarem prowadzenia operacji, w celu zdobywania informacji niezbędnych do skutecznego prowadzenia i planowania działań. System roz. sił powietrznych RP tworzą siły i środki techniczne roz. radiolokacyjnego, radioelektronicznego i wzrokowo-technicznego. [Janusz Karpowicz]

Literatura: Dowództwo Sił Powietrznych, Podręcznik działań taktycznych Wojsk Radiotechnicznych Sił Powietrznych, Warszawa 2008 • Dowództwo Sił Powietrznych, Rozpoznanie powietrzne, Warszawa 2008 • Ministerstwo Obrony Narodowej, Doktryna rozpoznanie wojskowego w SZ RP D/2(B), Warszawa 2013.


AUTORZY: Karpowicz Janusz, OST.ZM.: 09.02.2024