Powrót

Szczegóły Hasła

ROZPOZNANIE RADIOELEKTRONICZNE


ROZPOZNANIE RADIOELEKTRONICZNE – (ang. Signals Intelligence – SIGINT) element → rozpoznania wojskowego mający na celu zdobywanie i przetwarzanie tych danych o przeciwniku, których nośnikami są fale elektromagnetyczne (EM) w paśmie fal radiowych. Można je prowadzić bez względu na porę roku i doby.

Mankamentem rozpoznania radioelektronicznego [roz.r.] jest podatność na zakłócenia i → dezinformację. Jest ono pasywną formą zdobywania informacji o obiektach radioelektronicznych przeciwnika wypromieniowujących sygnały przenoszone przez zmodulowane fale EM. Roz.r. prowadzi się poprzez: poszukiwanie, przechwytywanie, śledzenie, namierzanie oraz analizę techniczną i operacyjną sygnałów EM. Zasadniczym zadaniem roz.r. jest zabezpieczenie wojsk i dowódcy dzięki: dostarczeniu informacji niezbędnej do oceny sytuacji militarnej w procesie podejmowania decyzji (roz. sytuacyjne); wykryciu bezpośredniego zagrożenia wojsk własnych; zapewnieniu danych niezbędnych do podjęcia działań wyprzedzających, ograniczających skutki oddziaływania potencjalnego przeciwnika; budowaniu i modyfikacji bazy danych o środkach emitujących energię EM; dostarczeniu informacji o zagrożeniu radioelektronicznym koniecznych do prowadzenia → obrony radioelektronicznej; proponowaniu celów radioelektronicznych do fizycznego zniszczenia; uzupełnianiu danych informacjami pozyskanymi z innych źródeł.

Roz.r. może być rozpatrywane w ujęciu sojuszniczym i narodowym. W ujęciu narodowym roz.r. to potencjał rozpoznawczy oraz proces pozyskiwania danych i informacji rozpoznawczych o obiektach elektronicznych przeciwnika promieniujących energię EM. Roz.r. dzieli się na: 1. roz. radiowe (ang. Communications Intelligence, COMINT) – potencjał rozpoznawczy oraz proces pozyskiwania danych i informacji rozpoznawczych z systemów komunikacyjnych (łączności i transmisji danych) przechwyconych przez innych odbiorców niż tych, do których są one adresowane; 2. roz. elektroniczne (ang. Electronic Intelligence, ELINT) – potencjał rozpoznawczy oraz proces pozyskiwania danych i informacji rozpoznawczych z systemów niekomunikacyjnych przechwyconych przez odbiorców, do których te dane i informacje nie są adresowane. Informacje rozpoznawcze pozyskiwane są w procesie analizy sygnałów takich jak: sygnały wytwarzane przez radary, systemy naprowadzania rakiet, lasery, urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone i inne urządzenia promieniujące energię EM.

W ujęciu NATO termin SIGINT oznacza roz. elektromagnetyczne lub wywiad elektromagnetyczny i obejmuje znaczeniowo podobne definicje jak w ujęciu narodowym. Roz. elektromagnetyczne (SIGINT) to działania rozpoznawcze (wywiadowcze w rozumieniu przechwytywania i identyfikacji sygnałów EM ze środowiska EM) pozyskujące dane o sygnałach lub emisjach EM. Dzieli się na: 1. roz. komunikacyjne (wywiad) (ang. Communications Intelligence, COMINT) – proces pozyskiwania danych wywiadowczych (rozpoznawczych) o sygnałach i emisjach komunikacyjnych; 2. roz. elektroniczne (ang. Electronic Intelligence, ELINT) – roz. niekomunikacyjnych transmisji elektromagnetycznych uzyskanych przez innych niż zamierzano odbiorców lub użytkowników.

Jednym z najważniejszych czynników w roz. radioelektronicznym jest efektywność, która jest interpretowana jako wskaźnik wyrażający stosunek efektu działalności rozpoznawczej określonego potencjału sił i środków do optymalnych jego możliwości. Przez efekt należy rozumieć liczbę wykrytych i zlokalizowanych źródeł w danej jednostce czasu, a przez optymalne możliwości – maksymalną liczbę wykrytych i zlokalizowanych źródeł rozpoznania, na co pozwalają możliwości techniczne sprzętu oraz warunki terenowe i propagacyjne. [Waldemar Scheffs]

Literatura: Agencja Standaryzacji NATO, AAP-6 (2021), Słownik terminów i definicji NATO, Bruksela 2021 • S. Markiewicz, Rozpoznanie radioelektroniczne – aspekty teoretyczne, „Przegląd Sił Zbrojnych” 2018, nr 3 • Z. Modrzejewski, Podstawy rozpoznania wojskowego, Warszawa 2016.


AUTORZY: Scheffs Waldemar, OST.ZM.: 09.02.2024