Powrót

Szczegóły Hasła

ROZPOZNANIE WOJSKOWE


ROZPOZNANIE WOJSKOWE – rodzaj działań wojskowych przeznaczony do zdobywania informacji o przeciwniku z każdego obszaru operacyjnego działań wojsk. Zadania rozpoznawcze realizowane są przez odpowiednio zorganizowane siły i środki (komórki rozpoznawcze, oddziały i pododdziały rozpoznawcze, rozpoznawcze grupy zadaniowe oraz elementy rozpoznawcze, a także określone więzi i procedury wsparte odpowiednimi informatycznymi narzędziami analitycznymi i bazodanowymi). Celem rozpoznania wojskowego [roz.w.] jest zapewnienie powodzenia operacji i zwycięstwa w walce zbrojnej. Roz. stanowi podstawę planowania działań militarnych oraz jest narzędziem zapewniającym optymalne wykorzystanie posiadanego potencjału militarnego. Roz.w. dostarcza organom wojskowym informacje, które w połączeniu z informacjami i danymi z innych instytucji (cywilnych i wojskowych) wykorzystywane są do opracowania oceny sytuacji środowiska operacyjnego i wskazywania celów na potrzeby targetingu. W szczególności roz.w. dostarcza dowódcy informacje o sposobach działania przeciwnika, jego zdolnościach, siłach, wyposażeniu, organizacji i prawdopodobnych zamiarach. Komórki sztabowe rozpoznania przygotowują ocenę skutków oddziaływania warunków środowiska (operacyjnego i naturalnego), zarówno na siły własne, jak i przeciwnika. Zdobywane informacje i wiadomości rozpoznawcze pozwalają dowódcy przeprowadzać krytyczną, wariantową ocenę prawdopodobnych działań przeciwnika poprzez zastosowanie metod symulacyjnych. Bazując na informacjach zdobytych przez system roz.w., przetworzonych przez komórki rozpoznawcze, dowódca jest w stanie zaplanować własne działania, minimalizując ryzyko w walce oraz zwiększając szansę osiągnięcia zakładanego stanu końcowego operacji.

Roz.w. w SZ RP jest rozpatrywane w dwóch aspektach: rzeczowym i czynnościowym. Roz.w. w ujęciu rzeczowym to potencjał rozpoznawczy przeznaczony do pozyskiwania, zdobywania i gromadzenia danych (faktów) oraz przetwarzania ich w informacje i wiadomości rozpoznawcze, a następnie dostarczania tych informacji i wiadomości do odbiorców. Roz.w. w ujęciu czynnościowym (ang. Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance, ISTAR) to działalność rozpoznawcza w ramach NATO rozumiana jako proces zdobywania i gromadzenia danych dotyczących możliwości prowadzenia walki przez aktualnego lub potencjalnego przeciwnika, a także obszaru prowadzenia działań i warunków hydrometeorologicznych. ISTAR to także przetwarzanie danych w informacje i wiadomości rozpoznawcze oraz dostarczanie ich do sztabów i wojsk w układzie narodowym i sojuszniczym.

W ujęciu narodowym roz.w. prowadzone jest: na korzyść wspomagania procesu podejmowania decyzji, jest to roz. sytuacyjne; na korzyść rażenia ogniowego (innego oddziaływania) – roz. celów.

W SZ RP wyróżnia się rodzaje roz.w. ze względu na posiadany potencjał oraz sposób działania: roz. ogólnowojskowe; roz. obrazowe; → roz. radioelektroniczne; roz. akustyczne; roz. ze źródeł jawnych, określane też jako → biały wywiad; roz. pomiarowo-badawcze; roz. geoprzestrzenne; roz. rodzajów wojsk. [Waldemar Scheffs]

Literatura: Z. Modrzejewski, Podstawy rozpoznania wojskowego, Warszawa 2016 • Rozpoznanie na szczeblu taktycznym, red. W. Scheffs, Warszawa 2012 • Rozpoznanie wojskowe, część 1, Podstawy teoretyczne, red. M. Łokociejewski, Warszawa 2003.


AUTORZY: Scheffs Waldemar, OST.ZM.: 09.02.2024