STANOWISKA DOWODZENIA – powiązane organizacyjnie i funkcjonalnie elementy koncepcyjne (organy dowodzenia) i zabezpieczające (oddziały, pododdziały wsparcia dowodzenia) rozmieszczone w określonych miejscach (rejonach, obiektach, punktach). Stanowiska dowodzenia [st.dow.] organizowane są w celu stworzenia dowódcom i ich sztabom warunków do sprawowania ich funkcji zarówno w czasie pokoju (ćwiczeń), kryzysu, jak i konfliktu. Stanowią one jeden z najistotniejszych filarów systemu dowodzenia, umożliwiając sprawowanie ciągłego dowodzenia podległymi siłami niezależnie od sytuacji operacyjnej (taktycznej), warunków terenowych, atmosferycznych, pory roku i doby oraz w przypadku oddziaływania przeciwnika. St.dow. same w sobie są pewną formą organizacji.
W SZ RP w zależności od poziomu i szczebla dowodzenia występują następujące rodzaje stanowisk: główne st.dow. (SD/GSD); zapasowe st.dow. (ZSD); wysunięte st.dow. (WSD); taktyczne st.dow. (TacSD); okrętowe st.dow. (OSD); punkty dowódczo-obserwacyjne (PD-O); punkty dowodzenia (PD); punkty kierowania (PK); powietrzne punkty dowodzenia (PPD); mobilne grupy dowodzenia (MGD). W zależności od poziomu dowodzenia i przygotowania infrastruktury terenowej oraz urządzenia miejsc pracy wyróżnia się następujące typy st.dow.: stacjonarne – rozmieszczane w obiektach w pełni przygotowanych i dostosowanych pod każdym względem do potrzeb dowodzenia (obiekty budowlane, obiekty specjalne); stacjonarno-mobilne – rozmieszczane w wybranych i przygotowanych wcześniej obiektach, a mobilne środki łączności i informatyki uzupełniają docelowe potrzeby dowodzenia w zakresie usług teleinformatycznych; mobilno-stacjonarne – rozmieszczane w obiektach nie w pełni przygotowanych i dostosowanych do potrzeb dowodzenia, a mobilne środki łączności i informatyki stanowią główną bazę w zakresie zaspokojenia potrzeb dowodzenia na usługi teleinformatyczne; mobilne – przygotowane do rozmieszczenia w każdych warunkach i rejonach, z wykorzystaniem lub bez wykorzystania obiektów stacjonarnych, a praca operacyjna (sztabowa) prowadzona jest przy zastosowaniu środków mobilnych. Bez względu na rodzaj i typ każde st.dow. składa się z: organu dowodzenia (części operacyjnej) i komendy st.dow., której podlega węzeł łączności i grupa zabezpieczenia. [Jan Posobiec, Norbert Prusiński]
Literatura: J. Posobiec, Dowodzenie w środowisku sieciocentrycznym, Warszawa 2008 • System dowodzenia, red. J. Wołejszo, Warszawa 2013 • Wybrane terminy z zakresu dowodzenia i zarządzania, red. M. Strzoda, Warszawa 2002.