Powrót

Szczegóły Hasła

STUDIA NAD TERRORYZMEM


STUDIA NAD TERRORYZMEM – obszar badawczy w ramach → studiów nad bezpieczeństwem. Przedmiotem badań studiów nad → terroryzmem [st.n.ter.] jest współczesne zjawisko terroryzmu politycznego we wszelkich jego przejawach, tj. terroryzm międzypaństwowy, antypaństwowy i państwowy, → bioterroryzm czy → cyberterroryzm. W ramach st.n.ter. prowadzi się również badania dotyczące zagadnień → antyterroryzmu i → kontrterroryzmu oraz powiązań terroryzmu z → przestępczością transnarodową. Teorie powstające w ramach st.n.ter. dotyczą m.in. ewolucji i dynamiki organizacji terrorystycznych, przyczyn zamachów terrorystycznych i sposobów zapobiegania im, a także wpływu terroryzmu na poczucie bezpieczeństwa.

St.n.ter. zrodziły się w czasie → zimnej wojny na łonie studiów nad bezpieczeństwem (wówczas → studiów strategicznych), przejmując początkowo podejścia badawcze z głównego nurtu studiów nad bezpieczeństwem, a tym samym z ówczesnych stosunków międzynarodowych. Największy rozkwit nastąpił po atakach z 11 września 2001 r. Współcześnie obszar badawczy jest jednym z najprężniej rozwijających się w ramach studiów nad bezpieczeństwem i nauk społecznych w ogóle. Ponadto obszar ten staje się coraz bardziej zniuansowany oraz interdyscyplinarny, czerpiąc z ustaleń i narzędzi pochodzących m.in. z socjologii, psychologii, antropologii czy kulturoznawstwa. Coraz częściej do głosu dochodzą podejścia krytyczne wobec głównego nurtu, czyli tzw. krytyczne studia nad bezpieczeństwem zajmujące się zagadnieniami kultury, płci, rasy, dominacji, emancypacji itd. Na uczelniach pojawiły się już odrębne kierunki studiów lub moduły zajmujące się st.n.ter. [Piotr Walewicz]

Literatura: M. Sageman, Understanding Terror Networks, Philadelphia 2004 • Terrorism Studies: A Reader, red. J.G. Horgan, K. Braddock, New York 2011.


AUTORZY: Walewicz Piotr, OST.ZM.: 10.02.2024