Powrót

Szczegóły Hasła

TRÓJKĄT WEIMARSKI; KOMITET WSPIERANIA WSPÓŁPRACY FRANCUSKO-NIEMIECKO-POLSKIEJ


TRÓJKĄT WEIMARSKI; KOMITET WSPIERANIA WSPÓŁPRACY FRANCUSKO-NIEMIECKO-POLSKIEJ – forum konsultacyjne ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski zainicjowane 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze podczas spotkania ówczesnych ministrów: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego. Drugiego dnia spotkania przyjęto konstytuujące Komitet wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości Europy (deklaracja weimarska), w którym podkreślono, że „Polacy, Niemcy i Francuzi są w sposób szczególny odpowiedzialni za sprawę wypracowania w Europie takich form dobrosąsiedztwa, które sprawdzą się w przyszłości”. Głównym celem powołania Trójkąta Weimarskiego [Tr.W.] było stworzenie forum do dyskusji, konsultacji i współpracy między państwami dążącymi do przezwyciężenia podziałów w Europie i rozszerzenia integracji europejskiej. W interesie zjednoczonych Niemiec było sformułowanie nowej polityki wobec Europy Środkowo-Wschodniej, w tym szczególnie Polski, w celu zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa na swojej granicy. Francji zależało na uzyskaniu realnego wpływu na proces integracji państw z tej części Europy ze Wspólnotą Europejską. Dla Polski priorytetową kwestią było uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa i integracja ze strukturami europejskimi i transatlantyckimi.

Działalność Tr.W. na początku polegała na nieformalnych spotkaniach ministrów spraw zagranicznych, które następnie przekształciły się w regularne konsultacje. Z czasem formuła trójstronnego dialogu poszerzona została o spotkania przedstawicieli innych szczebli politycznych, m.in. szefów państw i rządów, ministrów różnych resortów, członków izb parlamentarnych. Współcześnie współpraca w ramach Tr.W. realizowana jest w wymiarze dyplomatycznym, politycznym, bezpieczeństwa i obronnym oraz w zakresie naukowym, kulturalnym i społecznym (ważnym jej elementem jest wymiana młodzieży). [Tomasz Łachacz]

Literatura: B. Koszel, Trójkąt Weimarski. Geneza – działalność – perspektywy współpracy, Poznań 2006 • Leksykon współczesnych międzynarodowych stosunków politycznych, red. Cz. Mojsiewicz, Wrocław 2004 • Trójkąt Weimarski w Europie: współpraca polsko-niemiecko-francuska: powstanie, potencjał, perspektywy, red. K.-H. Standke, Toruń 2009.


AUTORZY: Łachacz Tomasz, OST.ZM.: 12.02.2024