WEWNĘTRZNE SŁUŻBY OCHRONY ‒ jedna z kategorii systemu → ochrony osób i mienia; uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych powołane do ich ochrony. Wewnętrzne służby ochrony [w.sł.o.] mogą być powoływane do wykonywania zadań ochrony zarówno obowiązkowej, jak i fakultatywnej, warunkiem prowadzenia działalności jest uzyskanie przez przedsiębiorcę koncesji. W.sł.o. należą do kategorii specjalistycznych formacji ochronnych. Do ich głównych zadań należy: zapewnianie ochrony mienia w granicach chronionych obszarów i obiektów; ochrona ważnych urządzeń jednostki znajdujących się poza granicami chronionych obszarów i obiektów; konwojowanie mienia jednostki; wykonywanie innych zadań określonych w planie ochrony jednostki. W.sł.o. mają zapewniać bezpieczeństwo osób znajdujących się w granicach chronionych obszarów i obiektów jednostki, chronić obiekty, pomieszczenia i urządzenia jednostki przed dostępem osób nieuprawnionych, chronić mienie jednostki przed kradzieżą, zniszczeniem bądź uszkodzeniem, konwojować mienie jednostki, zapobiegać zakłóceniom porządku na terenie jednostki oraz powiadamiać jej kierownika o zdarzeniach powodujących naruszenie takiego porządku. Mają też obowiązek ujawniać przypadki dewastacji mienia oraz takie, które wiążą się z niezwłocznym powiadomieniem organów ścigania o czynach zabronionych i koniecznością zabezpieczenia miejsca ich popełnienia do czasu przybycia organów ścigania.
W.sł.o. mogą być powołane w obiektach zarówno wpisanych do prowadzonej przez wojewodów ewidencji obszarów, obiektów i urządzeń podlegającym obowiązkowi ochrony, jak i w obiektach nieujętych w takiej ewidencji, ale na wniosek ich kierowników uzasadniony ważnym interesem gospodarczym lub publicznym ‒ na podstawie zezwolenia (decyzji administracyjnej) właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji. Pracownicy zatrudnieni w w.sł.o. są wyposażeni w łączność bezprzewodową, kamizelki i hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe, latarki elektryczne, środki opatrunkowe oraz środki transportu. Posiadają także broń oraz → środki przymusu bezpośredniego, takie jak kajdanki, wielofunkcyjne pałki obronne, psy obronne, paralizatory elektryczne, broń gazową i miotacze gazu.
W.sł.o. powołane przez przedsiębiorców mogą wykonywać także usługi komercyjne w zakresie ochrony osób i mienia poza terenem chronionej jednostki. Mają ustawowy obowiązek współpracy z Policją, jednostkami → ochrony przeciwpożarowej, → obrony cywilnej i → strażami gminnymi (miejskimi). [Janusz Gierszewski]
Literatura: A. Czop, Udział firm ochrony osób i mienia w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego w Polsce, Kraków 2014 • J. Gierszewski, Bezpieczeństwo wewnętrzne. Zarys systemu, Warszawa 2013.