WOJNA INFORMACYJNA ‒ zorganizowany konflikt między społeczeństwami, w którym oddziaływanie na przeciwnika odbywa się z wykorzystaniem informacji oraz infrastruktury służącej przetwarzaniu informacji (tworzenie, przekazywanie, modyfikowanie, odbieranie, niszczenie). W rezultacie wojna informacyjna [woj.in.] jest realizowana na dwóch równoległych płaszczyznach: informacyjnego oddziaływania na ludzi oraz technicznego wykorzystywania i oddziaływania na infrastrukturę służącą przetwarzaniu informacji. Rodzaj infrastruktury przetwarzania informacji [inf.] jest uzależniony od poziomu rozwoju cywilizacyjnego zaangażowanych w konflikt społeczeństw, zwłaszcza wykorzystywanych metod, technik i narzędzi przetwarzania inf. (w tym tzw. technologii informacyjnych).
Woj.in. generalnie polega na wykorzystaniu inf. i zarządzaniu nią w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej nad przeciwnikiem. Jest też definiowana jako ogół działań podejmowanych dla osiągnięcia przewagi informacyjnej poprzez wpływanie na inf. przeciwnika, procesy oparte na przetwarzaniu inf., systemy informacyjne oraz sieci komputerowe, przy jednoczesnej ochronie własnych inf., procesów opartych na przetwarzaniu inf., systemów informacyjnych oraz sieci komputerowych.
Jak wskazuje Adam Lelonek, w ramach woj.inf. wyróżnia się dwie płaszczyzny: militarną i cywilną. Celem woj.in. z militarnego punktu widzenia jest atakowanie zasobów i infrastruktury przeciwnika, tzw. miękkie ataki, które nie przynoszą natychmiastowych rezultatów i nie zawsze są widoczne. Są to zarówno ataki cybernetyczne, jak i szeroki zestaw narzędzi oddziaływania psychologicznego. Płaszczyzna cywilna związana jest z faktem, iż oddziaływania w obszarze informacyjnym mają kontekst społeczny. Wywodząc się z wojskowości, działania z zakresu woj.in. mają szerokie spektrum zastosowań, m.in. w biznesie, finansach, technologii i nauce. Obejmują one również bezpieczeństwo pojedynczych jednostek i ich sferę aktywności na różnych szczeblach ich rozwoju czy interakcji ze społeczeństwem (preferencje, poglądy, kwestie finansowe, zainteresowania, aktywność w sieci itp.).
Według Martina Libickiego woj.inf. nie istnieje jako odrębna technika prowadzenia wojny, lecz stanowi sama w sobie szeroką koncepcję. Zgodnie z jego klasyfikacją ma ona siedem głównych form: 1. wojna na poziomie dowództwa i kontroli; 2. wojna oparta na wywiadzie; 3. wojna elektroniczna; 4. wojna psychologiczna; 5. wojna hakerska; 6. wojna na inf. gospodarcze; 7. wojna cybernetyczna. Wielowymiarowość woj.in. stanowi o jej uniwersalności w wymiarze adaptacji pod kątem różnych celów, motywów i założeń. [→ walka informacyjna] [Marcin Górnikiewicz]
Literatura: A. Lelonek, Wojna informacyjna, operacje informacyjne i psychologiczne: pojęcia, metody i zastosowanie [w:] Potencjał słowa. Międzynarodowe stosunki i komunikacja: stan i perspektywy, red. A. Lelonek, Warszawa – Lwów 2016.