WSPARCIE POLICYJNE SIŁ ZBROJNYCH RP ‒ realizacja szeregu czynności i przedsięwzięć przez Policję na rzecz SZ RP w ramach zadań związanych z wykonywaniem obowiązku obrony RP oraz przygotowaniami do działania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Przedsięwzięcia związane są przede wszystkim z podwyższaniem gotowości obronnej Policji oraz przygotowaniami obronnymi (wykonywanie zadań obronnych w okresie pokoju na rzecz zapewnienia odpowiedniej realizacji zadań operacyjnych). W ramach przygotowań obronnych Policja współpracuje z siłami zbrojnymi przede wszystkim w zakresie: zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie przegrupowania wojsk własnych i sojuszniczych, w ramach → HNS, wsparcia państwa gospodarza; wspierania SZ RP w prowadzeniu działań przeciwdywersyjnych; udziału w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas dostarczania kart powołania do czynnej służby wojskowej; przechowywania i doręczania kart powołania do czynnej służby wojskowej w przypadkach, gdy zadań tych nie mogą wykonać inne organy; doprowadzania osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej do właściwych organów; udostępnienia policyjnych systemów środków łączności, zapewnienia porządku publicznego i ochrony pozostawionego mienia w czasie prowadzenia akcji ratowniczych i ewakuacji ludności, zapewnienia obiegu poczty specjalnej.
W przypadku wprowadzenia → stanu wojny oprócz zadań wykonywanych rutynowo w czasie pokoju Policja, wspierając SZ, zaangażowana jest w: zabezpieczenie akcji kurierskiej oraz prewencyjną ochronę miejsc mobilizacji i przegrupowania wojsk; zabezpieczenie przemieszczania i pobytu jednostek wojsk sojuszniczych; zapewnienie bezpiecznych warunków działania określonym organom kierowniczym na stanowiskach kierowania; zapewnienie właściwej łączności i obiegu informacji w ramach poczty specjalnej; działania przeciwdywersyjne i antysabotażowe; ochranianie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa obronności państwa; realizowanie działań wobec osób, co do których zastosowano środki zajęcia mienia lub internowania.
Istotnym elementem wsparcia SZ jest zaangażowanie Policji w realizację ustawowych zadań przez jej militarny odpowiednik, czyli → Żandarmerię Wojskową. Ta forma współdziałania odbywa się na podstawie stosownych porozumień i obejmuje przede wszystkim udział w działaniach prewencyjnych, zaangażowanie w prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych, wykonywanie czynności w ramach działań antyterrorystycznych, bieżącą wymianę informacji oraz udostępnianie bazy szkoleniowej i usług dydaktycznych, a także doświadczeń i materiałów szkoleniowych. W ramach współdziałania możliwe jest także powoływanie wspólnych grup i zespołów zadaniowych, udostępnianie pomieszczeń służbowych, sprzętu technicznego, laboratoryjnego, dostępnych środków transportu oraz psów służbowych z przewodnikami. [Łukasz Świerczewski]
Literatura: M. Herman, Działalność Żandarmerii Wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w systemie bezpieczeństwa państwa w latach 1999–2018, Kraków – Stalowa Wola 2018 • I. Zygmunt, Współdziałanie sił zbrojnych RP z Policją w zakresie obronności państwa [w:] Przygotowania obronne w Policji podstawowa wiedza i dobre praktyki, red. A. Tyburska, A. Babiński, Szczytno 2018.