ZAGROŻENIE HYBRYDOWE – jedno z dwóch kluczowych pojęć koncepcji/teorii → wojny hybrydowej, hybrydowego konfliktu. Zgodnie z klasyczną definicją Franka Hoffmana zagrożeniem hybrydowym [zag.hyb.] jest jakikolwiek adwersarz, który używa kombinacji broni konwencjonalnej, nieregularnej taktyki, terroryzmu i przestępczości w tym samym czasie i na tym samym polu bitwy w celu osiągnięcia celów politycznych. Zag.hyb. jest każdy przeciwnik, który sięga po rozmaite metody walki, który kreatywnie stosuje mieszankę broni i taktyk oraz innych działań. Przeciwnik, który równocześnie i adaptacyjnie stosuje pewną kombinację środków (politycznych, wojskowych, ekonomicznych, społecznych, informacyjnych) oraz preferowanych metod (walkę konwencjonalną, nieregularną, terrorystyczną, dywersję, przestępczość).
Zag.hyb. może być zarówno aktor państwowy, jak i → aktor niepaństwowy; może to być kombinacja obu tych rodzajów. W hybrydowym zestawie środków szczególne miejsce zajmuje informacja i propaganda, działania w info- i → cyberprzestrzeni. Zag.hyb. może oznaczać zagrożenie wojną o szczególnym (hybrydowym) charakterze lub zagrożenie konfliktem hybrydowym, konfliktem poniżej progu wojny. [→ zagrożenie; zagrożenie bezpieczeństwa] [Bolesław Balcerowicz]
Literatura: B. Balcerowicz, O pokoju. O wojnie, Warszawa 2013 • A. Gruszczak, Hybrydowość współczesnych wojen – analiza krytyczna [w:] W. Sokala, B. Zapała, Asymetria i hybrydowość – stare armie wobec nowych konfliktów, Warszawa 2011.