BEZPIECZEŃSTWO KONWOJU ‒ cel zespołu czynności związanych z przemieszczaniem osoby konwojowanej, przejawiający się zapewnieniem jej ciągłej ochrony, na każdym z etapów realizacji konwoju, przed jakimkolwiek działaniem naruszającym jej prawa lub skutkującym zagrożeniem jej życia lub zdrowia.
Powyższa propozycja nawiązuje do definicji konwoju zawartej w Zarządzeniu nr 360 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów konwojów i doprowadzeń (Dz. Urz. KGP z 2023 r., poz. 66) oraz podkreśla, że bezpieczeństwo jest nadrzędnym celem realizacji tej czynności służbowej. Dodatkowo rozwinięcie dotyczy elementów, które przesądzają o tym, że konwój realizowany jest (bądź został zrealizowany) w sposób bezpieczny, a są to:
W zaproponowanej definicji mowa jest również o etapach realizacji konwoju. Wśród nich wyróżnia się m.in. te, w których bezpośrednio uczestniczy osoba konwojowana:
Literatura: Saukens D., Pojęcie bezpieczeństwa konwoju, w kontekście realizacji konwojów osób, „Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji” 2024, nr 1, s.34-35.